top of page

SEZNAMTE SE SE SVÝM KOUČEM

Kouč a terapeut Praha 1

Pocházím ze státu Oregon v USA. Mnoho let jsem se věnoval tréninku bojových umění na světové úrovni, vyhrál jsem dvě medaile na olympijských hrách pro mládež, dosáhl četných regionálních úspěchů a ocenění, učil jsem také Taekwondo pro děti.

 

Po těchto zkušenostech jsem si uvědomil, že pomáhat lidem dosahovat těch nejlepších výkonů je mým posláním. Život je příliš krátký na to, abychom bojovali s nízkým sebevědomím, úzkostmi, nebo se trápili myšlenkou, že nejsme dost dobří.

Dovolte mi, abych vám pomohl naplno využít váš potenciál. Můj mistr bojových umění mě naučil, že naše domnělé limity jsou jen zdi, které lze zbořit. Naučte se ovládat a rozvíjet metody, díky kterým překonáte překážky na cestě k vašim cílům.

 

Ozvěte se mi ještě dnes a zjistěte, co bych pro vás mohl udělat.

Koučování / koučink Praha 1 & online

KRÁTKÝ OSOBNÍ MEDAILONEK

Cord absolvoval v roce 2018 desetiměsíční výcvik koučování u Ivana Černohorského a od té doby se doby se v této oblasti dále vzdělává. Např. v únoru roku 2019 se zúčastnil dvoudenního výcviku pro kouče a klinické psychology – ACT na pracovišti (Acceptance & Commitment Therapy), který se konal v Londýně pod vedením Paula Flaxmana a Rosse McIntoshe. V současné době se koučování a terapii věnuje naplno.

 

Za svůj život získal drahocenné zkušenosti nejen v oblasti sportu a hudby, ale také v korporátním prostředí – přes čtyři roky pracoval pro eBay v oblasti IT a marketingu. Náplní jeho každodenní práce bylo čtvrtletní a roční plánování projektů, jejich vedení, a dohlížení na plnění cílů a očekávání managementu, akcionářů i zaměstnanců.

 

Cord je také certifikovaným osobním trenérem a mezinárodním instruktorem cvičení LES MILLS BODYCOMBAT.

 

Čtyři roky studoval mezinárodní vztahy na AAU, Anglo-americké univerzitě v Praze.

 

Cord je rodilým mluvčím anglického jazyka, původem ze západního pobřeží Spojených států. Do České republiky přijel poprvé v roce 2009 v rámci výměnného programu do Jihlavy. Od roku 2012 žije v Praze a hovoří plynně česky téměř na úrovni rodilého mluvčího. Velmi rád vaří a cestuje se svojí manželkou.

CERTIFICATIONS

COURSE INFORMATION

10 month Mindset Coaching Course through Mindset Academy with Ivan Cernohorsky

This course was focused on the fundamentals of mindset coaching and the proper techniques to be used to help future clients or acquaintances come to the conclusions to their questions through finding the answers within themselves. By asking multiple questions and showing genuine interest and an ability to listen, a good coach is able to reflect what a person is saying, and help them reframe and change their automatic thinking around life. This also helps them gain a new perspective that is more successful. Much of the course was based around helping clients to understand themselves, understanding ourselves, and then learning the different tactics and methodologies to help clients reach their goals quickly, with lasting results.

4 month Sports Psychology in Athlete Development through FC Barcelona Lead by Ana Merayo García

This course covers 4 main pillars of learning: the life of an elite athlete, psychological variables and sport performance, psychological intervention techniques, and contextualizing the elite athlete environment. The first pillar, the life of an elite athlete, goes over the stages and possibilities for interventions during transitioning periods of an elite athlete's career. The second pillar focuses on attention and concentration, motivation, anxiety and stress, and self-confidence. The third pillar is on intervention techniques and creating an intervention plan. The fourth is on the athlete's life as a whole, and finding context in their families, upbringing, and club culture.

ACT (Acceptance & Commitment Therapy) in the Workplace Workshop by Contextual Consulting Lead by Paul Flaxman and Ross McIntosh


Intensive 2 day workshop in London, England on using and leading ACT based intervention and techniques in workplace scenarios. The workshops that the studies were based around lasted about 15 hours. This course gave it's participants the materials and abilities to lead this same type of workshop, and have the knowledge and skills to use it in their daily practices as well. Some of the techniques include diffusion, reframing, mindfulness, value setting, taking committed action, and long-term gratitude and mindfulness activities to reduce stress and anxiety.

COURSE INFORMATION

Instructor of Fitness through FitPraha Lead by Ales Vitek

 

This classic personal trainer course was done individually with pillars around human physiology, diagnostics, diet, safety, exercise tactics and techniques, as well as dealing with injuries. Much of this knowledge is extremely useful in sessions with clients, as Cord is able to give a professional recommendation and understanding about the physical health side of life along with the mental health.

LEAN Six Sigma, Modern Project Management, SCRUM Master, Product Owner

These courses cover a wide gamut of project management and IT procedures. Cord spent multiple years working both in IT and marketing as a project manager, and uses especially the planning and organization tactics to help his clients.

2nd Degree Black Belt in Taekwondo and BODYCOMBAT Instructor

Cord has a long background in martial arts, and the 2nd degree black belt signals the instructor level. Cord spent years working as an assistant instructor to his Master JeKyoung Kim before reaching the Junior Olympics and attaining 2 bronze medals in 2008. This brought a wide range of knowledge of world cultures, buddhist and taoist thoughts, mindfulness and breathing techniques, as well as the knowledge and ability to teach others how to overcome their mental limits to help them reach their physical goals.

bottom of page